Jak budować kolekcję figurek Schleich (i pokrewnych)?

0
2197

Nie ma kolekcji idealnej…

Ilu kolekcjonerów tyle kolekcji. Nie ma kolekcji lepszych i gorszych więc i odpowiedź na powyższe pytanie nie jes oczywista. Generalnie możesz budować swoją kolekcję jak tylko chcesz – łączyć figurki wielu firm, i rozmiarów, markowe i niemarkowe, duże i małe, te realistyczne i te mocno odbiegające od oryginału. Przez nasz dom przewinęło się tysiące figurek. Zmieniały się nasze potrzeby, oczekiwania oraz poczucie estetyki. Przy okazji znaleźliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które być może nurtują również Ciebie.

Rozmiar ma znaczenie…

Na rynku mamy figurki w wielu rozmariach – od tych mini dostępnych w saszetkach lub tubach po figurki w skali XXL. Niewątpliwą zaletą figurek w wersji mini jest łatwość ich przechowywania. Każdy kto ma kolekcję liczącą kilkaset egzemplarzy stoi przed problemem, gdzie trzymać swoją kolekcję. Problem nie występuje, gdy zdecydujemy się na najmniejsze figurki dostępne na rynku.

małpy i drzewko z tuba safari – dla porównania wielkości moneta 2 PLN

Do wyboru mamy tuby collecty i safari ltd. , w przeszłości figurki mini prodyukował również Schleich ( do roku 2004 włącznie). Figurki mają kilka cm, niewiele ważą, a całe stado mieści się w garści. Świetne są dla niewymagającego kolekcjonera, który potrzebuje dużo figurek. Figurki te są drobne, więc nie nadają się dla dziecka poniżej 3 roku życia. Co dość oczywiste, figurki te nie trzymają skali, wykazują się jednorodnym i bardzo prostym malowaniem.

Schleich minis . Obecnie figurki w tej skali produkuje Safari LTD .

Najpopularniejsze…

Najpopularniejsze na rynku są figurki mieszczące się w ręku – mniej więcej w skali Schleich. Do nich możemy zaliczyć figurki najpopularniejszych marek – Schleich, Papo, Bullyland, Collecta, Mojo (Animal Planet) oraz Safari Ltd. Figurki te są dość popularne wśród kolekcjonerów – w obrębie tych figurek można już zróżnicować różnicę między zwierzakami. Malowania w zależności od figurki są dokładne, z cieniowaniami.

Właśnie z takich figurek zbudowana jest nasza kolekcja i wiele kolekcji, ktore mamy zaszczyt podglądać. Elementy na figurkach są wystarczająco szczegółowe by można było omówić realizm odwozrowania względem pierwowzoru. Na rynku dostępnych jest tysiące figurek w tej skali. Możliwe jest skomponowanie nie tylko rodzin zwierząt, ale też stad czy pełnych makiet. Dlatego też na kakadi.pl pojawi się wiele szczegółowych wpisów na ten temat. Kolekcjonowanie figurek w tej skali na duża skalę wymaga dużej ilości miejsca.

Schleich Półki Pełne Figurek

Figurki w Skali XL

Największe figurki dostępne na rynku zaspokoją najbardziej wymagających pasjonatów. Konie Breyer będą doskonałe podczas sesji fotograficznych, a zwierzęta XXL marki Safari są chętnie wykorzystywane jako uzupełnienie lekcji biologii. Wiele z egzmplarzy marki Safari w serii XXL jest wykonanych w skali 1:1. Dzięki czemu znajdują one zastosowanie głównie w edukacji. Zabawa bardzo dużymi, często ciężkimi modelami bywa trudna. Nawet nieduża kolekcja zajmuje bardzo dużo miejsca. Figurki a właściwie modele mają około 30 cm długości i nie trzymają skali względem sobą. Są bardzo realistyczne, doskonale cieniowane. Są wykonane z lżejszego tworzywa niż figurki Schleich, co sprawia, że nasz żółw z Galapagos Safari Ltd. jest niewiele ciąższy niż dinozaury Schleich.

Figurki w Różnych Skalach
Żółw z Galapagos Safari LTD seria XL, Żółw Safai Ltd, Waran z Komodo Schleich 14166 oraz Jaszczurka Bodata Schleich 14675

Rozmiar wybrany. Teraz będzie z górki, prawda?!

Niestety nie jest to takie proste. O ile nie masz bardzo sprecyzowanej, stosunkowo nielicznej grupy figurek które chcesz zebrać np. Figurki zwierząt wiejskich marki Papa lub serii zwierząt morskich Schleich z serii 1:32, to kolekcjonowanie się nigdy nie kończy. Większośc marek co roku wypuszcza nowe wzory figurek, co sprawia, że zawsze jest coś co aktywny kolekcjoner do swej listy dopisuje.

Psy Schleich, Bullyland, Collecta.

Często chcemy zbudować spójną pod względem rozmiaru, malowania i estetyki kolekcję i staje się to niemal niemożliwe. Przykład?! Rodzina Okapi. Zadanie wydawałoby się banalne. Mamy na rynku dokładnie jedną samicę marki Schleich (dostępna w sprzedaży od 2019), jedno młode – marki collecta i kilka samców – ten marki Safari, jest niepoprawnym odzworowaniem, ten marki Collecta dość mocno różni się od samicy Schleich, a z kolei samiec marki Schleich został wycofany z produkcji w 2010. Zatem już skomponowanie pojedynczej rodziny wymaga od nas kompromisu pomiedzy naszymi oczekiwaniami a dostępnością. Problem ten dotyczy niemal wszystkich rodzin zwierząt z katalogu Schleich. Gotowe rodziny zwierząt innych marek kupimy tylko dla najpopularniejszych zwierząt domowych i dzikich.

Co zatem zrobić by uzyskać satysfakcjonującą kolekcję?

Jest co najmniej kilka dróg. Pierwsza z nich to odpuścić – pokochaj wszystkie swoje figurki, pogódź się z tym, że idealnie nigdy nie będzie. Druga droga wymaga miłości do tych małych dzieł sztuki, bo jeśli nie chcesz lub nie umiesz odpuścić a kolekcjonujesz i wiesz, że bedziesz to robić to edukuj się i szukaj informacji. Przy odrobinie chęci znajdziesz ludzi, którzy znają odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące figurek. Czy samica wilka workowatego Collecty będzie wyglądała dobrze z samcem marki Mojo? Która firma wyprodukowała samca osła? Czy istnieje figurka oposa? Czy łoś Bullyland jest tej samej wielkości co klępa marki Schleich? Jak się bawić z dzieckiem figurkami? Czym je pielęgnować? Jak je eksponować i przechowywać?

Zbieranie figurek to przygoda na lata, być może dla całej twojej rodziny i kilkorga przyjaciół. Wymaga czasu i cierpliwości. Nie da sie zbudować kolekcji w bardzo krótkim czasie i znam bardzo niewiele osób, które gdy już zaczeły zbierać to potrafią powiedzieć „Więcej nie potrzebuje, moja kolekcja jest idealna”. Nie ma kolekcji idealnych, bo zmienia się i kolekcja i kolekcjoner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here