Paw – jak wybrać figurkę idealną?

0
1375
Paw Piękny Ptak
Paw Dziób Głowa

W naszej kolekcji nie wiedząc kiedy zagościło 6 modeli pawia. Każdy z nich daje nam radość na swój sposób i chociaż brzmi to dziwacznie to nie umiemy wybrać tylko jednego 😉 Ale wierzymy, że właśnie taka jest jedyna słuszna droga, więc poniżej znajdziesz garść zdjęć i przemyśleń na temat naszej kolekcji pawi. Może pozwolą one Ci podjąć decyzję, który model zaprosić do Twojej kolekcji.

Pawie Wszystkie Marki Leżące Bullyland Safari Papo Collecta Schleich

Paw firmy Bullyland

Paw Bullyland Vintage
Paw Bullyland

Model Bullyland jest najmniejszym z naszych pawi. Został wypuszczony w 2000 roku u nas wylądował z drugiej ręki za skromne 10 zł. Da się w nim rozpoznać pawia. Ma w sobie urok jakim emanuają niektóre starsze figurki, jednak jest sporo za mały w stosunku do wiekszości naszej kolekcji zbudowanej głównie ze Schleich. Gdybyśmy zatem mieli wybrać tylko jednego pawia, to nie byłby to ten model. Nie zachwyca w tym modelu ani realizm ani malowanie. I obiektywnie chyba każdy z poniższych modeli będzie atrakcyjniejszy dla kolekcjonerów. To czemu model jest z nami? Bo niezaprzeczalnie ma w sobie tę aurę vintage, którą tak lubimy.

Paw firmy Collecta

Paw Collecta
Paw Collecta

Model, który jest idealnym przeciwieństwem figurki marki Bullyland. Gdybyśmy mieli wybrać tylko jedną figurkę to wydaje mi się, że właśnie tę. Ma świetne proporcje i piękne detale. Wielkością pasuje do kolekcji zbudowanej ze Schleich/Papo/Collecta. Dodając do tego jeo cenę (Można go kupić już za kilkanaście złotych) jest on świetnym kompromisem. Był to też nasz piewszy model pawia na drodze kolekcjonerskiej. Więc czemu nie został tym jedynym? Z ciekawości musieliśmy porównać ten model z modelami Schleich. Efekty porównań na zdjęciach poniżej. Co może przeszkadzać w tym modelu? Brak delikatności i subtelności. Wielbiciele pawi prawdopodobnie będą szukać bardziej wysublimowanej figurki.

Paw firmy Schleich 13144

Paw Schleich 13144
Paw 13144

Model Schleich 13144 ma w sobie nutę vintage. Produkowany był w latach 2001 – 2002 , co czyni go rzadkim i cennym kolekcjonersko. Wizualnie przypomina modele żywiczne Lineol. Rozmiarem jest zbliżony do modelu Collecty. Jest mniejszy niż paw Schleich o numerze 13728. Wielbiciel starszych figurek go pokocha. Dla wielbicieli modeli cechujących się dużym realizmem będzie niewystarczająco realistyczny. Dla miłośników ptaków może być zbyt ciężki wizualnie podobnie ja model Collecty.

Paw Schleich 13144 i Paw Safari LTD
Z lewej Paw Schleich 13144 z prawej Paw Safari

Paw firmy Schleich 13728

Paw Schleich 13728
Paw Schleich 13728

Drugi model pawia Schleich produkowany w latach 2013 – 2016 jest transparentny. Transparentność ta daje mu lekkość i subtelność, której brakuje wcześniej wspominanym modelom. Model jest bardzo fotogeniczny. To co podoba nam się w innych modelach pawi to sensoryka modelu. Gładzenie ogona większości pawi jest bardzo przyjemnym doznaniem. Tu nie występuje – ogon jest cienki i płaski a pawie oczka są namalowane. Dla jednych będzie to zaletą dla drugich wadą. Z pewnością o model należy dbać mocniej niż o wiekszość figurek marki Schleich. Ma tendencję do ździerania się przy intensywnym użytkowaniu.

Paw firmy Safari Ltd.

Model pawia Safari LTD
Paw Safari Ltd. z Tyłu
Paw Safari Ltd. widok z tyłu

Model, który kupiliśmy jako ostatni. Zdjęcie w katalogu nas nie zachwyciło i długo opierałam się temu modelowi. A jednak na żywo jest to model zachwycający. Ciężki, stabilny, odpowiednio duży i pomalowany metaliczną farbą skradł nasze serca. Jego ogon to jest TO. Oglądamy go pod różnym kątem w różnym oświetleniu i wielokrotnie odkrywamy na nowo. Safari Ltd udało się oddać tę świetlistość i majestatyczność jaką mają w sobie te niezwykłe zwierzęta. Zakochaliśmy się. A jednak nie jest to model idealny. O ile ogon robi niesamowite wrażenie o tyle już ciało jest niedopracowane. Coś nie gra z proporcjami.

Od lewej paw firmy Papo, paw Schleich 13728, paw Collecta, paw Schleich 13144, paw Safari Ltd. oraz paw Bullyland

Paw firmy Papo

Paw Papo i Paw Safari Ltd
Z lewej paw Papo z prawej Safari Ltd.

Paw marki Papo jest największy spośród wszyskich naszych pawii. Ma żywe i ładne kolory i bardzo dobre proporcje. Powyższe zdjęcie porównuje model Papo i Safari Ltd. Zestawienie jest nieprzypadkowe bo nie licząc modeli vintage model Safari ma najgorszy tułów, z kolei Papo najlepszy. Samiec pawia z rozłożonym ogonem ma ponad 2 metry, więc nie powinno dziwić, że model wielkością dorónuje dużym ssakom afrykańskim. Jednak paw Papo podobnie jak niektóre inne modele tej firmy wypada ciut przyduży w porównaniu do modeli Schleich/Collecta. Co może przeszkadzać w tym modelu poza rozmiarem? Brak mu lekkości i nieco magii. Dla amatorów realizmu będzie to jeden z lepszych wyborów.

paw widok z przodu

Którego wybrać?

Każdy model z nich jest inny, każdy ma swoje wady i zalety i nie znaleźliśmy jednego, który w sposób zdecydowany jest lepszy niż pozostałe. Warto jednak wybrać któryś bo paw to jedno z najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych ptaków. My liczymy dość mocno, że któraś z dostępnych w Polsce firm pokusi się o model samicy pawia. Wówczas wybierzemy samca najlepiej pasującego do modelu niepozornej kury.

Paw i Kura Pawia

Póki nie ma na rynku modeli innych członków pawiej rodziny załączam kilka zdjęc porównawczych, które być może pomogą Wam w wyborze idealnego pawia.

Od lewej Paw Papo, Paw Schleich 13728, Paw Collecta, Paw Schleich 13144, Paw Safari Ltd, Paw Bulyland
Wszystkie PAwie widok z przodu
U góry po lewej model Bulyland, z prawej Schleich 13728. Niżej z lewej Schleich 13144, z prawej model firmy Collecta. Na dole z lewej Safari Ltd. , z prawej Papo.
Widok z tyłu Wszystkie pawie
Na górze, po lewej Safari Ltd., po prawej Schleich 13728. Niżej po lewej Schleich Papo, po prawej Bullyland. Na dole po lewej Schleich 13144 po prawej model Collecta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here