Pingwiny – figurki wybranych firm

0
1906
Pingwiny Białobrewe na Plaży

Potrzebowaliśmy zgłębić temat pingwiny. Łatwo kupić jedną figurkę ładnego pingwina. Mamy w kolekcji kilka takich, które z łatwością mogę polecić i każdy z nich wierzę, że da dużo radości użytkownikowi (Wskażę je poniżej). Ale temat robi się zdecydowanie bardziej skomplikowany, gdy potrzebne jest 7 pingwinów różnych gatunków. Nie planowałam posiadać w kolekcji ich wszystkich. Ale nadszedł dzień w którym potrzebowałam skompletować takie stado. Jak mi poszło?

Jakich gatunków pigwinów szukałam?

Najpierw oczywiście zbieranie informacji podstawowych o zwierzakach. Zdjęcia i wymiary realnych obiektów pomagają nam zaplanować mini-kolekcję. Stają się kluczem wg którego szukamy modeli. Nie zawsze jednak znaleznienie figurek zgodnych z kluczem w zadowalającej estetyce jest możliwe, ale o tym za chwilę… Poniżej ściąga nasza, która być może się komuś przyda.

Pingwin Cesarski

Wzrost 110 – 130 cm

Waga 22 – 45 kg

Występuje na Antarktydzie

Pingwin Cesarski Realne Zdjęcia

Pingwin białooki / Adeli

Wzrost 60 – 75 cm

Waga 3,5 – 5 kg

Występuje na Antarktydzie, Orkadach Południowych, Szetlandach Południowych

Pingwin Białooki Realne Z

Pingwin Skalny

Waga 45 – 55 cm

Waga 2 – 3,4 kg

Występuje na wyspach południowej części Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego

Pingwin Skalny

Pingwin Peruwiański / Humboldta

Wzrost 55 – 65 cm

Waga 3,5 – 4,4 kg

Występuje na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej.

Pingwin Peruwiański Realne Z

Pingwin Przylądkowy

Wzrost 60 – 70 cm

Występuje na wybrzeżu i wyspach południowej Afryki.

Pingwin Białobrewy

Wzrost 75 – 81 cm

Waga 4,5 – 8 kg

Zasiedla wody wokół Antarktydy aż po wybrzeża Ameryki Południowej.

Pingwiny Białobrewe na Plaży

Pingwin Maskowy

Wzrost 70 – 76 cm

Waga 3 – 5 kg

Pingwiny maskowe zamieszkują wody wokół Antarktydy. Swoim zasięgiem występowania dochodzą do wybrzeży Ameryki Południowej.

Zaczęłam od pozyskania podstawowych informacji o pingwinach. Staramy się trzymać skalę w kolekcji, by nasi mali kolekcjonerzy rozumieli relacji większości – mniejszości pomiędzy gatunkami. W głowie więc miałam 6 figurek podobnej wielkości pingwin Adeli, skalny i maskowy przylądkowy, peruwiański i białobrewy oraz wyraźnie większy cesarski. Tak wiem… Mało wybredna jestem 🙂 Przez lata nauczyłam się już że różnice 10 – 30 cm w realnym wzroście zwierzęcia rzadko mają odzwierciedlenie w modelu. Zwłaszcza gdy modele są tworzone przez różne firmy.

Zaczęliśmy od … Schleich

Wiekszość naszej kolekcji stanowi Schleich – jest stosunkowo łatwodostępny, przyzwoicie trzyma proporcję między zwierzętami. Wytrzymuje naprawdę wiele i darzymy go dużą sympatią:) Problem jest taki, że pomimo tego, że Schleich wyprodukował dużo figurek pingwinów to jednak ograniczył się zaledwie do dwóch gatunków. Wszystkie są aktualnie wycofane, ale można je upolować z drugiej ręki w racjonalnej cenie.

W 1993 Schleich zaczął produkować model pingwina cesarskiego Schleich 14086. Był on produkowany w latach 1993 – 1997. Nie powala urodą, ale malowanie jednoznacznie wskazuje na największego spośród przedstawicieli pingwinów.

Pingwin Cesarski Figurka Schleich 14086
Pingwin Cesarski Schleich14086

Zaraz po wycofaniu pierwszego modelu pingwina cesarskiego Schleich wypuścił nowszy model tego samego gatunku 14140. Jest to najczęściej spotykany model pingwina cesarskiego dostępny na rynku wtórnym. Jest to spowodowane tym, że model był produkowany bardzo długo, w 1998 – 2009. Wielkością odpowiada poprzednikowi. Model został poprawiony w stosunku do 14086. Charakteruzuje go bardzo dobre malowanie.

Pingwin Cesarski Figurka Schleich 14140
Pingwin Cesarski Schleich 14140

Wraz z wycofaniem modelu 14140 w roku 2010 w ofercie Schleich pojawiły się dwa modele, które należą do najbardziej udanych figurek pingwinów. Mowa o 14617 dorosłym pingwinie cesarskim oraz o jego młodych o numerze 14618. Te dwie figurki na zawsze zagościły w naszej kolekcji i nie planowałam ich wymienić. Rok póżniej w 2011 Schleich zmienił malowanie modelu 14617 i wypuścił figurkę ponownie pod numerem 14652. W tym samym roku wypuszczono kolejną figurkę pingwina cesarskiego z młodym o numerze 14632. Ona również zystała grono wielu fanów wśród kolekcjonerów.

Schleich Pingwin Cesarski 14652, Schleich Pigwin Cesarski z młodym14032 oraz młode pingwiny cesarskie 14618
Młode pingwina cesarskiego Schleich 14618, pingwin cesarski Schleich 14652 oraz pingwin cesarski z młodym Schleich 14032
Pingwin przylądkowy Schleich 14705 oraz Pingwin Cesarski Schleich 14652
Pingwin przylądkowy Schleich 14705 oraz pingwin cesarski Schleich 14652

W latach 2013 – 2015 Schleich produkował figurkę pingwina przylądkowego o numerze 14705. Model trzyma proporcję w stosunku do modeli pingwinów cesarskich wypuszczonych przez Schleich. Jest odpowiednio mniejszy. Niestety Schleich nie wypuścił pozostałych gatunków pingwinów. W związku z tym jak zawsze z nadzieją sprawdziliśmy katalog Papo.

Pingwiny Papo

Szybko okazało się, że Papo nie jest odpowiedzią na nasz problem. W ofercie francuskiej marki występuje tylko pingwin cesarski z młodym oraz pingwin przylądkowy. Tak samo jak w przypadku Schleich. Model pingwina przylądkowego zgodnie ze stroną producenta ma 5,5 cm wysokości. Jest więc wyższy od odpowiednika Schleich zaledwie o pół centymetra. Model pingwina cesarskiego Papo ma 7,6 cm, co czyni go większym od Schleich 14632 o 1,6 cm. Oznacza to że proporcje między pingwinami Papo są bardzo dobrze zachowane. Nie mamy, bo jesteśmy #teamschleich, ale czujemy, że byłyby dla nas świetną alternatywą.

Pingwiny Collecta

Dużo lepszą różnorodność znajdziemy u Collecty. Rozczarowywuje jednak fakt, że pingwiny nie zachowują skali. W ofercie Collecty znajdziemy pingwina cesarskiego, białobrewego, skalnego i przylądkowego. Wszystkie mają jednak między 5 – 6 cm wysokości. A jednak moglibyśmy oczekiwać, że pingwin cesarski się wyróżnia wielkością. Pomimo, tej wady polecam Collectę. W bardzo dobrej cenie otrzymamy 4 bardzo ładne figurki. Bez problemu widać charakterystyczne cechy każdego gatunku na podstawie malowania.

Pingwiny Safari LTD

Amerykański producent zwrócił naszą uwagę podczas „polowania na pingwiny” ponieważ jako jedyny z dostępnych na polskim rynku producentów ma w ofecie pingwina maskowego i peruwiańskiego. Tak więc skusiliśmy się na pingwina maskowego jak tylko pojawił się w ofercie. Co nas zaskoczyło? To co zawsze w przypadku Safari – wielkość. Pingwiny Safari mają około 7,5 cm, są więc większe niż Schleich. Tak więc mamy pingwina maskowego większego niż pozostałe gatunki w tym pingwin cesarski. Jak zawsze więc założenia sobie a rzeczywistość kolekcjonera sobie. Ale innego pingwina maskowego nie znaleźliśmy a ten jest bardzo piękny.

Pingwin Maskowy Safari LTD

Poza pingwinem maskowym w ofercie Safari znajdziemy pingwina peruwiańskiego, który jest niedostępny u innych marek. Możemy też dostać pingwina skalnego, przylądkowego oraz oczywiście pingwina cesarskiego. Niestety również pingwin cesarski safari ma 7,5 centymetra wysokości, nie wyróżnia się więc wielkością spośród innych gatunków pingwina tej marki (a wedłu naszego założenia powinien).

Pingwin Peruwiański Safari LTD 276229
Pingwin Cesarski z Młodym Figurka Safari LTD
Pingwin Cesarski z młodym Safari LTD 267129
Pingwin Cesarski Figurka Safari LTD
Pingwin Cesarski Safari LTD 276129
Pingwin Przylądkowy Safari LTD leżący Figurka
Pingwin Przylądkowy Safari LTD 220529
Pingwin Przylądkowy Figurka Safari LTD
Pingwin Przylądkowy Safari LTD 204029
Pingwin Skalny Safari LTD 100149

Pingwiny z Safari LTD pogrzebały nasze nadzieje na stworzenie kolekcji pingwinów zgodnie z pierwotnymi założeniami. Nie udało nam się zebrać pingwinów 7 gatunków i jednocześnie trzymać skalę. Właściwie to gdyby nie porządki w kolekcji, które ujawniły dwa nielogowane pingwiny to w ogóle by nam się nie udało. Wśród modeli dostępnych aktualnie na Polskim rynku nie ma pingwina białookiego. Nam udało się znależć go wraz z modelem pingwina skalnego w szufladzie. (Chociaż model pingwina skalnego Collecty również niedługo dołączy do naszego stada).

Figurki pingwina skalnego i białookiego
Pingwin białooki i skalny z zestawu Club Earth. Stare nielogowane figurki upolowane na rynku wtórnym.

Pingwin białobrewy Animal Planet

Kiedy wszystkie marki projektowały model pingwina cesarskiego, Mojo znany jako Animal Planet wypuścił tylko jednego pingwina i z jakiegoś powodu wybrał białobrewego. Figurka o numerze 387184 została wydana w roku 2013, ale z odrobiną szczęścia udało nam się ją upolować w księgarni internetowej. Figurka jest bardzo subtelna i cechuje się świetnym malowaniem. Model jest nawet nieco mniejszy niż wybrany przez nas model pingwina cesarskiego (Schleich 14652). No i wtedy zaczeliśmy się zastanawiać… Może to wybrany przez nas pingwin cesarski jest za mały?! Może warto by poszukać większego. I w ten sposób nie wiadomo kiedy zaczeliśmy przeglądać katalogi Bullyland…

Pingwin Białobrewy Mojo i Pingwin Schleich
Pingwin białobrewy MOJO oraz Pingwin Cesarski Schleich 14652.

Pingwiny Bullyland

Bullyland to marka, która często zaskakuje. Potrafią wyprodukować modele bardzo nieestetyczne i bardzo piękne i to nawet w obrebie jednej serii. Model Pingwina Cesarskiego z młodym mnie zachwycił w katalogu. Niestety jest to figurka wypuszczona w roku 2012 w serii DeLuxe i nie można jej aktualnie kupić z pierwszej ręki. Figurka ma 9 centymetrów wysokości, więc miała szanse być największą spośród modeli pingwinów.

pingwin cesarski z pisklęcien bullyland
63667 Pingwin Cesarski z młodym Bullyland.

Do naszej kolekcji jednak dołączył pingwin marki Bullyland. Spotkaliśmy sierotę na pchlim targu przedstawiającą młodego pingwina cesarskiego i chociaż wzrostem dorównuje dorosłemu osobnikowi Schleich to nie mogliśmy się powstrzymać. Po tygodniach poszukiwać w końcu udało nam się uzystać poniższą gromadę. Potrzebowaliśmy szczęścia podczas polowań na rynku wtórnym i pierwotnym. Nie udało nam się upolować pingwina peruwiańskiego Safari LTD – pojawił się w magazynie dopiero, gdy kurier dostarczył nam pingwina maskowego. Cóż, może przy kolejnych zakupach?! Jeśli Ty również potrzebujesz estetyczne modele wielu gatunków pingwinów to polecam melisę (lub wino) i zakup całej garści pinwinów Collecty. Oglądałam je wielokrotnie na żywo i są bardzo ładne i w doskonałej cenie (przez internet ok. 10 złotych za sztukę). Pingwina peruwiańskiego i maskowego upolujesz w jednym ze sklepów oferujących figurki Safari LTD (jest ich co raz więcej, z pewnością przełoży się to na dostępność). W ten oto sposób możesz mieć 6 gatunków pingwinów. Jeśli to dla Ciebie za mało to na Amazonie upolujesz figurki Kaiyodo i Colorata prezentujące jeszcze więcej modeli pingwinów.

NAsza kolekcja pingwinów
Pingwin Maskowy Safari LTD, młody pingwin cesarski BULLYLAND, pingwin białobewy MOJO, pingwin białooki i skalny nielogowane łupy szczęścia na pchlim targu pozostałe modele na zdjeciu to Schleich (opisane szczegółowiej wyżej)

Co dalej z naszą kolekcją pingwinów?

Jesteśmy marzycielami i zdecydowanie #teamSchleich. Zakochani w ostatnich czterech modelach Schleich prezentujących pingwiny cesarskie i pingwina przylądkowego nie tracimy nadzieji, że doczekamy innych gatunków pingwinów w kolejnych latach wypuszczonych przez niemieckiego giganta. Zdecydowaliśmy się na szalone poszukiwania 7 gatunków pingwinów, ale w miedzyczasie zorientowaliśmy się, że gatunków jest znacznie więcej. Upolowanie jednak modeli pingwina szczotkoczubego czy żółtookiego w Polsce graniczy z cudem. Nie jesteśmy też tak dużymi entuzjastami pingwinów by ściągać modele z Japonii. Ale czuję niewielką pokusę by poekspetrymentować z malowaniem modeli. Czy za pomocą czarnego pisaka akrylowego uda nam się zamienić pigwina białobrewego collecty w pingwina Adeli? Kto wie…. Jak się uda z pewnością się pochwalę. Owocnych polowań 😉

Sztuka Pingwiny Rzeźbione w Drewnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here