Zbieram figurki Collecta

0
1734
Collecta-zestaw-zwierzaków

Nasza kolekcja

Nasza kolekcja na samym początku była bardzo ortodoksyjna, bo bazowała wyłącznie na figurkach marki Schleich. Ponieważ kolekcja szybko rosła, dość wcześnie zaczęłam się rozglądać za figurkami innych marek i tak trafiliśmy na figurki Collecta. Mamy ich aktualnie około kilkudziesięciu (blisko 100, ale jednak nieco mniej). Z pewnością ty również masz je u siebie, a jeśli nie masz to dość szybko zaczniesz rozważać.

Figurki na każdą kieszeń

Nie widać tego w Rossmann, ani w innych sklepach stacjonarnych, ale ceny figurek Collecta na księgarniach internetowych są bardzo niskie. Ceny tych najmniejszych zaczynają się już od kilku złotych. To bardzo kuszące zwłaszcza gdy odpowiedniki Schleich kosztują dwukrotnie więcej. Dużo tańsze są też inne akcesoria collecty, chociaż jest ich mniej tych marki Schleich. Wystarczy podążać za Ceneo i dość łatwo można kupić tanio popularne figurki. Również na stronie firmowej Collecty ceny są dużo niższe niż w sklepach Stacjonarnych. Przykładowo, kochany przez nas i popularny Indyk kosztuje 23 zł w popularnej drogerii i 10 zł taniej w księgarni internetowej. O dziwo nie jest to tendencja występująca globalnie. W wielu krajach figurki Collecty są niewiele tańsze niż Schleich. A ceny kilka złotych za sztukę brzmią jak mżonka, także korzystajmy.

O co chodzi z rozmiarami w figurkach Collecta?

W figurkach Collecty, podobnie zresztą jak Schleich występuje gradacja rozmiarów i cen. Najmniejsze figurki są oznaczane jako S i w sklepach stacjonarnych mają najniższa cenę. Figurki w rozmiarze M kilka złotych drożej, podobnie w rozmiarze L i XL. Niby oczywista oczywistość, że za figurkę większą musimy zapłacić więcej niż za malucha. A jednak dla osób kupujących głównie w internecie nie jest to do końca zrozumiałe. Czemu? W internecie gradacja nie jest widoczna, a najdroższe są najnowsze figurki. To oznacza, że o ile w sklepie stacjonarnym za cywetę afrykańską i koalę zapłacimy tyle samo. To w sklepach internetowych ceny różnią się dość mocno.

Nie wspominałabym o tym wcale, gdyby nie fakt, że przy opisie figurki w sklepach internetowych poza nazwą zwierzaka pojawią się informacja o jego rozmiarze. Początkujących kolekcjonerów wprawia to w konsternację. Generalnie collecta rozmiarem bardzo dobrze łączy się ze zwierzakami marki Schleich i innych. Wystepują pojedyncze wyjątki, o których na pewno wspomnę na blogu omawiając konkretne zwierzę i jej figurkowych reprezentantów.

Dinozaury i inne zwierzęta prehistoryczne

Triceratops Collecta Deluxe skala 1:40
Triceratops Collecta Deluxe, skala 1:40 Figurka ma 14 cm wysokości, 30 dłiugości. Zdjęcie katalogowe collecta.biz

Jeśli kolekcjonujesz dinozaury i chcesz połączyć w sposób spójny swoje figurki z marki Schleich, Papo czy Safari z tymi Collecty, sięgnij po Collecta Deluxe. Jest to seria lepszych jakościowo i co najważniejsze większych figurek prehistorycznych, które jakościowo od Schleich nie odbiega a niektórzy uważają nawet, że cechuje się większym realizmem i lepszym malowaniem. Dinozaury Collecty z serii normalnej mają w przybliżeniu kilkanaście centymetrów i nie trzymają skali między sobą. Są mniejsze niż figurki wspomnianych konkurencyjnych firm. Cechuje je niska cena, duża różnorodność i wygoda. Figurki są doskonałe do swobodnej zabawy. Wybór jak zawsze zależy od tego jakie potrzeby ma kolekcjoner i jak planuje traktować swoje zbiory.

Collecta jest super. Więc czemu nie zbieramy wyłącznie modeli tej marki.

W stosunku jakości do ceny Collecta jest bezkonkurencyjna. I moglibyśmy tu skończyć, ale opowiem Ci, czemu u nas Collecta to mniejszość. Kiedyś Collecty w naszej kolekcji było znacznie więcej. Ze względu na cenę, dużą dostępność w księgarniach internetowych często pojawiała się u nas chociażby przy okazji książkowych zakupów. W ofercie Collecty znajduje się kilka podstawowych rodzin zwierząt (rodzina kur, krów czy lwów) oraz kilka bardzo ciekawych (np. bydło Watusi), ale w większości wypadków nie ma możliwości skomponowania rodziny składającej się z dwóch osobników dorosłych i młodego. Pojawiła się zatem potrzeba sięgnięcia po figurki Schleich i innych firm. Mieszanie w obrębie jednego gatunku niesie ze sobą zawsze ryzyko – występują duże różnice w malowaniach, wielkości, proporcjach i estetyce. Z tego powodu wiele modeli Collecty u nas zostało wypartych przez figurki Schleich.


Hity i kity wśród figurek Collecta

Jak w każdej marce nie wszystkie figurki są wystarczająco realistyczne bądź charakteryzują się bardzo dobrym malowaniem. Nie mamy w kolekcji figurek psów, kotów i koni Collecty, bo naszym zdaniem inne marki oferują wierniejsze odwzorowanie. Z figurek, które mnie zachwycają i wierzę, że przypadną do gustu większości kolekcjonerów są to antylopy i bydło afrykańskie – mają swietne proporcje, doskonale wykończone oczy. Bardzo sobie cenię figurki zwierząt australijskich – diabła tasmańskiego, dziobaka i wombata. Mimo, że są bardzo drobne to odwzorowanie szczegółów robi wrażenie.

Na naszych półkach goszczą również dzieci zwierząt w innych markach niewystepujące – młode manaty, tapir czy okapi. Na uwagę z pewnością zasługują również owady tej marki (Do niedawna nie miały godnych alternatyw). Nasza kolekcja Collecty stale się powiększa. Wypuszczane corocznie nowości zazwyczaj zachwycają i regularnie zasilają naszą listę chcę-to-mieć. Wierzę, że są doskonałe nie tylko dla początkującego kolekcjonera. Ze względu na kompatybilność rozmiaru świetnie uzupełniają kolecję Schleich, ale przeglądając katalogi wyobrażam sobie również kolekcję bazującą głównie na Collekcie, która jest ciekawa i estetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here